Siła umysłu, podświadomość i placebo – o tym nie wiedziałeś

Siła umysłu, czy siła woli często jest stosowana do określenia cech charakteru danej osoby. Mamy wtedy na myśli, że człowiek wytrwale, mimo przeciwności losu dąży do swojego celu. Można to powiązać również z wiarą, czy to w Boga, czy we własne siły i przekonania. Ale czy można używać tych określeń w bardziej dosłowny sposób?

Efekt placebo, bo o tym mowa, jest wyjątkowym zjawiskiem w świecie medycyny

Najczęstszym przykładem są sytuacje, w których zamiast leku podaje się pacjentom zamiennik o składzie całkowicie obojętnym dla człowieka, pomimo to obserwowane są efekty i poprawa stanu zdrowia. Co ciekawe efekt ten potrafi być wzmagany przez niektóre czynniki.

Jak wzmocnić placebo?

Placebo może być wzmocnione między innymi przez autorytet. Jest większa szansa, że zadziała, jeśli niby-lek poleci lekarz, niż dowolny inny człowiek. Ważna okazuje się również forma podania. Im bardziej wydaje się profesjonalna bądź nietypowa tym większy obserwowany efekt.

W ten sposób tabletka-placebo ma mniejszą szanse zadziałani niż zastrzyk-placebo, czy długi specjalistyczny zabieg. Jednocześnie nie należy przesadzać, ponieważ istnieje zły brat bliźniak tego efektu, czyli nocebo. Zasada działania jest podobna, różnica polega na tym, że w ty przypadku efekty są negatywne, jak chociażby bóle głowy. Taki efekt może być spowodowany złym nastawieniem chorego do lekarza, czy formy podania leku. Być może jest to powodem skarżenia się na odpowiedniki lekarstw przez pacjentów i ich niechęć do ich przyjmowania, pomimo identycznego składnika aktywnego.

Czy placebo naprawdę działa? 

Nie ma jednoznacznych odpowiedzi na to pytanie. Istnieje kilka teorii na ten temat. Jedną z najczęstszych jakie są przytoczone, to siła sugestii. Sama wiara w to, że coś pomoże jest w stanie pomóc.

Niezależnie od przyczyny tego stanu rzeczy faktem jest pozytywne działanie i powszechność efektu. W dzisiejszych testach klinicznych leków nie bez powodu tworzy się trzecią grupę pacjentów- właśnie takich, którym podaje się placebo. Pozwala to zbadać, czy testowana substancja naprawdę działa, czy działanie jest powiązane z siłą sugestii. Ja mam jeden wniosek- wierz w siebie, to naprawdę może pomóc!