Cukrzycę typu 2 zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Jej najważniejszymi przyczynami są otyłość oraz prowadzenie niezdrowego stylu życia. Jeszcze nie tak dawno występowała ona przede wszystkim u osób dorosłych, obecnie nierzadko chorują na nią nawet dzieci. Co może wywoływać cukrzycę typu 2? Jakie są jej symptomy?
Cukrzyca typu 2 – przyczyny
Cukrzyca typu 2 jest najczęściej występującym typem cukrzycy. Za predyspozycje do zachorowania odpowiedzialna jest genetyka – jeżeli w rodzinie mamy cukrzyków typu 2, lepiej jest zachować czujność i zadbać odpowiednio o profilaktykę tego schorzenia.
Bezpośrednimi przyczynami tego typu cukrzycy są, jednakże czynniki środowiskowe – przede wszystkim otyłość, tym bardziej ta brzuszna. Brak ruchu, niezdrowa dieta i będąca ich wynikiem otyłość przyczyniają się do zaburzeń w działaniu trzustki – celem utrzymania właściwego stężenia glukozy we krwi, ta musi wytwarzać coraz większe ilości insuliny. Kilka lat intensywnej pracy przyczynia się do degeneracji tkanek i skutkuje w efekcie podnoszeniem wartości glukozy we krwi. Wówczas zwykle choroba jest wykrywana.
Cukrzyca typu 2 – objawy
Symptomy cukrzycy typu 2 mogą stać się zauważalne, gdy u pacjenta wystąpiły zaburzenia w gospodarce węglowodanowej, zaś komórki trzustki są już na wyczerpaniu. Na takim etapie ilość obecnego we krwi cukru przewyższa znacząco normę. Osoby chore:
- mają potrzebę częstszego oddawania moczu,
- odczuwają silne pragnienie,
- mają nadciśnienie tętnicze,
- cierpią często z powodu infekcji układu moczowo-płciowego,
- brakuje im sił,
- odczuwają zaburzenia wzroku,
- mają napady głodu,
- czują się śpiący,
- mogą mieć apatię i stany depresyjne.