Kosmetyki Mineralne a Kosmetyki Naturalne: Czy są Różnice?

W ostatnim czasie naturalna pielęgnacja cieszy się coraz większą popularnością. Na rynku dostępnych jest coraz więcej kosmetyków mineralnych i kosmetyków naturalnych. Czym jednak różnią się te produkty? Przeczytaj o tym w poniższym artykule.

Kosmetyki mineralne a kosmetyki naturalne

Kosmetyki mineralne do makijażu to wszelkie preparaty mające w swoim składzie tylko czyste pigmenty, minerały w formie proszku, takie jak tlenki żelaza, cynku, tytanu, cząsteczki miki czy kamienie półszlachetne (kwarcyt, cytryn, turmalin).  Natomiast naturalne kosmetyki, takie jak podkłady naturalne zawierają składniki pochodzenia roślinnego lub właśnie mineralnego. Z tego powodu kosmetyki mineralne można zaliczyć do kosmetyków naturalnych. Kosmetyki naturalne, w tym również kosmetyki mineralne, początkowo stosowane były wyłącznie przez osoby o wyjątkowo wrażliwej skórze oraz po różnych zabiegach, natomiast obecnie cieszą się one znacznie większą popularnością, będąc wybierane przez znacznie szerszą rzeszę konsumentów.

Kosmetyki mineralne postrzega się jako preparaty idealne dla cery z problemami. Dzięki temu, że nie zatykają porów, nie powodują wysuszenia skóry, nie powodują podrażnień, mogą być stosowane przez osoby ze skórą tłustą, suchą oraz mieszaną. Doskonale poradzą sobie one nawet z aktywnym trądzikiem, zamaskują niedoskonałości i pozwolą na szybsze ich wyleczenie, przyspieszając naturalną odnowę i regenerację skóry. Tworząc warstwę ochronną między skórą a środowiskiem zewnętrznym, chronią ją przed wysychaniem i zanieczyszczaniem, a tym samym możliwymi problemami.  Kosmetyki mineralne najlepszej jakości muszą opierać swój skład na substancjach mineralnych, jednak w ich składzie możemy znaleźć także składniki roślinne. W tym przypadku można określić je po prostu jako kosmetyki naturalne.

Kosmetyki naturalne – dlaczego warto je wybrać?

Tym, co wyróżnia kosmetyki naturalne jest ich skład oparty na składnikach pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Nie znajdziemy w nich składników pochodzenia zwierzęcego, a także możemy mieć pewność, że nie są one testowane na zwierzętach. Niestety, nie wszystkie kosmetyki naturalne są w pełni wegańskie, ponieważ możemy w nich znaleźć takie składniki jak miód czy wosk pszczeli. Kosmetyki naturalne aktywnie troszczą się o Twoją skórę nie zaburzając przy okazji jej naturalnych funkcji fizjologicznych. Ich głównym celem jest przywracanie procesów odnowy w sposób skuteczny, ale również w pełni bezpieczny dla skóry. Naturalne produkty szczególnie polecane są w przypadku skóry problematycznej, z podrażnieniami czy wypryskami, jednak mogą one z powodzeniem być stosowane również w przypadku skóry normalnej, bez większych problemów.

Stosowanie odpowiednio dobranych do cery kosmetyków naturalnych nie  tylko pozwala uporać się z drobnymi niedoskonałościami, ale także zredukować nadmiar sebum czy wyrównać jego brak. Ich działanie skupia się również na pobudzeniu procesów samoregulacji skóry oraz właściwym jej odżywieniu. Ponadto, stosując tego rodzaju produkty zauważysz z czasem znacznie lepsze dotlenienie skóry. Komu szczególnie można polecić kosmetyki naturalne, w tym również kosmetyki mineralne? Szczególnie dobrze sprawdzą się one przy skórze wrażliwej, ponieważ substancje w nich zawarte nie powinny powodować podrażnień ani przesuszenia. Dlaczego jednak kosmetyki mineralne konieczne są w pielęgnacji obok kosmetyków naturalnych w pełni opartych na składnikach roślinnych? Przede wszystkim dlatego, że same składniki pochodzenia roślinnego nie poradziłyby sobie z niektórymi rzeczami, a także nie stworzyłyby ciekawej kolorówki.