Według Światowej Organizacji Zdrowia niedobory jodu mogą dotykać nawet dwa miliardy osób na świecie, w tym ponad 300 milionów dzieci. Ten niezwykle ważny dla zdrowia element jest wchłaniany przez tarczycę w około 75%, co oznacza, że pośrednio wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Jak zatem zwrócić uwagę na to, że brakuje nam tego cennego elementu? Odpowiedź w poniższym artykule.
Jakie najczęstsze objawy niedoboru jodu wyróżniamy?
Objawy niedoboru jodu zazwyczaj są dosyć dobrze widoczne. Pierwszym z nich jest pojawiający się nagle obrzęk szyi, tak zwane wole. Powstaje, gdy tarczyca nadmiernie się powiększa w wyniku podwyższenia poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego we krwi. Tarczyca bowiem jest odpowiedzialna za wykorzystywanie jodu do produkcji tego typu hormonów. W przypadku jego niskiego poziomu, nasz organ jest zmuszony do jeszcze bardziej wytężonej pracy, przez co powstaje wspomniane wyżej wole.
Nadprogramowe kilogramy również mogą świadczyć o niedoborze jodu. Hormony te wspomagają kontrolowanie szybkości metabolizmu, a przez to przybieranie masy ciała. Niski poziom tego ważnego składnika skutecznie spowalnia te procesy, ale także sprawia, że pokarmy, które spożywamy magazynowane są w postaci tłuszczu, zamiast być wykorzystane jako energia do kolejnego intensywnego dnia.
Kolejnego objawy również nie można bagatelizować. Mowa o zmianach w rytmie serca. Zbyt mała ilość jodu w naszym organizmie może negatywnie wpływać na pracę tego ważnego organu. Bardzo często czujemy się wtedy osłabieni, szybciej łapiemy zadyszkę, a w skrajnych przypadkach możemy odczuwać nawet zawroty głowy i występuje ryzyko omdlenia.
Czy konieczne jest diagnozowanie niedoboru jodu?
Diagnozowanie niedoborów jodu jest niezwykle istotną kwestią w kontekście naszego zdrowia, a nawet i życia. Jod jest niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jego niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a zwłaszcza u kobiet w ciąży i dzieci. Najszybciej można to zdiagnozować poprzez zlecenie szeregu badań. Jednym z nich jest analiza tego pierwiastka w moczu. Można również to wykazać poprzez badanie krwi.
W ramach doraźnego leczenia można stosować jod w tabletkach. Jego naturalny skład pozwala na szybkie wchłanianie się pierwiastka w organizmie. Pozwalają one na przyspieszenie metabolizmu, wspomagają pracę serca i wpływają na lepsze samopoczucie. Nie można jednak bagatelizować sytuacji i w przypadku niepokojących objawów należy od razu udać się do lekarza pierwszego kontaktu.