Akupunktura to alternatywny sposób leczenia z wielowiekową tradycją. Początkowa była stosowana w Chinach, a w dniu dzisiejszych jest praktykowana na całym świecie. Wyjaśniamy, na czym polega i czy warto się na nią zdecydować.
Akupunktura – na czym polega?
Założenie starożytnej medycyny chińskiej mówią o tym, że wszystkie narządy wewnętrzne człowieka są połączone ze środowiskiem zewnętrznym. Taka koneksja jest możliwa dzięki ściśle określonym punktom na ludzki ciele. Co ciekawe, Chińczycy wyróżniają blisko 700 takich miejsc, a ich nakłuwanie ma przynosić konkretne korzyści dla organizmu. Zabieg jest przeprowadzany przy wykorzystaniu specjalnych igieł, co może prowadzić do odczuwania mrowienia i pewnego dyskomfortu. Należy dodać, że opisywana technika jest bezbolesna i nie należy się jej obawiać.
Na co pomaga akupunktura?
Na początek należy podkreślić, że akupunktura powinna być stosowana po dokładnej diagnostyce klinicznej. Takie podejście pozwala wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do jej stosowania. Najczęściej jest to stosowanie konkretnych leków i takie dolegliwości jak: gruźlica, hemofilia lub zespół ostrego brzucha. Poza wymienionymi przypadkami akupunktura jest zalecana jako sposób na leczenie:
- migreny,
- zapalenia stawów,
- schorzeń jamy ustnej,
- krótkowzroczności,
- zaburzeń nerwów,
- chorób kręgosłupa,
- głuchoty.
Lista jest naprawdę długa, a na tym nie koniec. Omawiana metoda leczenia stanowi skuteczną metodą na walkę z otyłością. Dzięki jej stosowaniu uruchomia się punkty na ciele odpowiedzialne za poczucie sytości. Ponadto akupunktura jest stosowana wśród osób pragnących skończyć z uzależnieniem od nikotyny, alkoholu lub narkotyków.